Ma már valószínűleg senki nincs, aki pusztán esztétikai problémaként tekintene a penészre, hiszen köztudott, hogy a penész komoly veszélyt jelent az egészségünkre. A penészgombák belélegzésétől lényegében allergiás tüneteink lehetnek: szem- és orrirritáció, torokviszketés stb. Sőt, bizonyos esetekben a penész súlyos tüdőbetegségeket is okozhat, illetve számos egyéb olyan betegség is van, ami összefüggésbe hozható vele.
A penészgombák elszaporodásához nedvességre és melegre van szükség. Az elhanyagolt szellőzés vagy szellőztetés, a vízszivárgás vagy a magas páratartalom mind hozzájárulhatnak a penész kialakulásához. Ilyenkor a falak és más felületek hőhídként működhetnek, ahol a hideg felületek felmelegedhetnek a meleg levegőtől, és így a pára könnyen kicsapódhat.
Bár ritka az, hogy pusztán a hőszigetelő lapok felhelyezésével elérjük azt, hogy a penész eltűnjön, mert, ahogy fentebb is láthattuk, sok mindentől függ az, hogy kialakulnak-e a penészfoltok például a falakon. Ám ettől függetlenül a hőszigetelés, amennyiben szakszerűen kivitelezett, képes arra, hogy egy rossz szerkezetű ház hőhidjait megszüntesse, és ezáltal elvegye a teret a penészgombától.
Az olyan megoldások alkalmazása során, mint a polisztirol vagy a kőzetgyapot szigetelő rendszerek, az épület falainak, tetőjének vagy padlásának hővesztesége jelentősen csökken, ami általában pozitívum. Ha azonban a helytelenül vagy nem megfelelően telepített, esetleg bizonyos szempontból túlzásba vitt hőszigetelés miatt légmentesen zárt otthonba kerülünk, ahol megszűnik a ház megfelelő szellőzése, a levegő páratartalma megemelkedhet, és ez potenciálisan kedvező környezetet teremthet a penészgombák számára. Viszont ilyenkor sem kell kétségbeesnünk, hiszen egy kis odafigyeléssel könnyedén elkerülhetjük az egészségügyi kockázatot!
A hőszigetelés és a penész elleni védelem közötti egyensúly megteremtése kulcsfontosságú. Íme néhány tipp, amik betartásával könnyedén megszabadulhatunk a penésztől.
1. Szellőztetés: Gondoskodjunk a rendszeres szellőztetésről, hogy a friss levegő beáramolhasson és a pára elszállhasson. Nem kell, hogy órákon át nyitva legyenek az ablakaink, elég, ha naponta kétszer 1-2 percre teljesen kitárjuk őket.
2. Klímaberendezés: Ma már a legtöbb klímaberendezés tartalmaz páramentesítő funkciót. Érdemes időnként ezt is bekapcsolnunk.
3. Páramentesítők, szellőzők: Használjunk páramentesítőket, különösen olyan helyeken, ahol magasabb a páratartalom. Léteznek kapszulás páramentesítők, amikkel viszonylag olcsón tudjuk a páramentesítést megoldani. Amennyiben nem szeretnénk viszont a kapszulák cseréjével bajlódni, válasszunk elektromos páramentesítőket, vagy ami talán a legjobb megoldás: szereltessünk be szellőzőrendszereket.
4. Bútorok elhelyezése: Sokan esnek abba a hibába, hogy túl közel teszik a falakhoz a bútorokat. Törekedjünk arra, hogy mind a szekrények, mind az ágyak és kanapék legalább 10 cm távolságra legyenek a faltól. Így elérhetjük, hogy a mögöttük lévő levegő is mozoghasson, és ne szoruljon be mögéjük a pára. Kimondottan fontos ez akkor, ha valamiért vizesek a falak, például mert nemrég festették le őket.
5. Festék, adalékanyagok: Ha a falakat rendszeresen éri víz, és ezáltal is magas a páratartalom a házban, akkor a kritikusabb felületeken használjunk páraáteresztő festékeket, és/vagy olyanokat, amik penészgátló adalékanyagokat is tartalmaznak.
6. Megfelelő szigetelés: Bizonyosodjunk meg róla, hogy a hőszigetelés megfelelően van telepítve, és ne okozzon hőhidakat vagy nedvességgyűjtő felületeket. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy nincsenek hőhidak a házban, akkor kérjük szakemberek segítségét.
Végül a legfontosabb tanács: a professzionális tanácsadás! Mielőtt felújításba fognánk, kérjünk szakértő tanácsokat, hogy már a tervezéskor megteremthessük az optimális hő- és páratartalom egyensúlyt. Ha úgy véled, itt az ideje a hőszigetelésnek, nálunk, a Hufbau Braunnál nemcsak minden szükséges eszközt, de a szakértő segítséget is megkaphatod!