Powered by Smartsupp

Otthonfelújítási támogatás

Hogyan érhető el a 30%-os energiamegtakarítás az Otthonfelújítási támogatásban?

Nézzünk meg egy mintaházat energetikai szakértőnk segítségével!

Korábbi cikkünkben részletesen beszéltünk róla, hogy az Otthonfelújítási pályázatban elszámolható költség a hőszigetelés, a nyílászárók cseréje, a használati melegvíz-rendszer és a fűtés korszerűsítése, illetve ezek munka -és anyagdíja. Azonban, a sikeres pályázáshoz nem szükséges minden felsorolt korszerűsítést végrehajtani!

Először is szükséged lesz energetikai szakember segítségére, aki a munkálatok megkezdése előtt felméri a házad állapotát. Ő fogja pontosan és személyre szabottan megmondani, hogy pl. egy homlokzati hőszigeteléssel és padlásfödém szigeteléssel hány % érhető el az otthonod esetében.

Megkerestük Kis Zsoltot, okleveles építészmérnök és energetikai tanúsítót, hogy mutassa be nekünk egy mintaház alapján a felújítások által nyerhető százalékokat.

Mi is ez a %-os érték?

Megvizsgáljuk, hogy egy év alatt a ház 1 m2-ére hány kWh fogyasztás esik. A példánkban szereplő 70 m2 nagyságú „kádárkocka” ház* esetében 615,37 kWh/m2 éves fogyasztást jelent. A felújításokkal ennek az értéknek kell 30%-kal javulnia, vagyis a pályázat elnyeréséhez 430,759 kWh éves fogyasztás alatt kell teljesítenie 1m2-en a mintaházunknak.

PADLÁSFÖDÉM SZIGETELÉS

Mivel a meleg első sorban felfelé áramlik, érdemes a padlásfödém felújításával, szigetelésével kezdeni. Mi a vonatkozó rendelet előírása szerint 30 cm vastagságú kőzetgyapot paplant terítettünk le, ezzel 18% javulást értünk el a mintaházunkon!

NYÍLÁSZÁRÓ CSERE

A következő felújítandó rész a homlokzat hőszigeteléssel, illetve az itt elhelyezkedő egyes nyílászárók korszerűsítése. A mintaházunkban lévő gerébtokos nyílászárókat (meglévő méretben, nem történt nyílásátalakítás) lecseréltük egy modern, korszerű, 5 részre osztott műanyag tokszerkezetű, háromrétegű hőszigetelt üvegezésű nyílászáróra. Csak ezzel a korszerűsítéssel – ha előtte nem történt meg a padlásfödém szigetelése – 15% javulás érhető el.

Fontos kiemelni, hogy a nyílászárók cseréje mindig roncsolással jár a házon, amit vissza kell javítani. Ekkor már érdemes a homlokzati hőszigetelést is megcsináltatni.

HOMLOKZATI HŐSZIGETELÉS

A számításban a mintaházunk 38-asra falazott kisméretű téglából épült, kétoldali vakolattal (belső oldali javított mészvakolat, külső oldali 2,5 cm vastag nemesvakolattal) rendelkezik. Erre 15 cm vastag EPS-80 (polisztirol) homlokzati szigetelést teszünk, ezek együttesével kapjuk meg az előírásoknak megfelelő minimum követelményt. Ezzel a korszerűsítéssel önmagában 31%-os javulás érhető el.

Habár az elméleti házunkon a homlokzati hőszigeteléssel elérhető az Otthonfelújítási pályázat energetikai követelménye, nem javasoljuk, hogy önmagában csak ez a korszerűsítés történjen meg! Az épületsajátosságok miatt lehetnek eltérések, amik miatt fennáll a veszélye, hogy a felújítás végén a 30%-os határérték alatt lesz az energiamegtakarítás.

FŰTÉS KORSZERŰSÍTÉS

Az utolsó elszámolható felújítás a fűtés korszerűsítése. Minta házunkban a Kádár-kockákban megszokott gázkonvektoros fűtéssel és éjszakai árammal működő (a használati melegvízért felelős) villanybojlerrel számoltunk. A legtöbb régebbi épületben ez a legjellemzőbb fűtési rendszer. Ezeket lecseréltük egy kondenzációs, kombi gázkészülékre. Ez fogja adni a fűtéshez szükséges hőmennyiséget, meleg vizes, radiátoros rendszerrel. Azaz a villanybojlert egy tartályra cseréltük le, aminek a meleg vizét szintén a kombi gázkészülék állítja elő. A mintaházunkban ezzel 32%-os javulást lehet elérni.

A jelenlegi kritériumok szerint a pályázat NEM fogadható el csak a fűtés korszerűsítésre! Mindenképpen a fent felsorolt felújítások (födém-, és homlokzat szigetelés/nyílászáró csere) egyikével párosítani kell!

A fent felsorolt munkafolyamatok mindegyikét érdemes megcsináltatni, a gyakorlatban a költségek szabnak ennek határt. A pályázási 30%-os energiamegtakarítást el lehet érni csupán homlokzati hőszigeteléssel, de építészeti szempontból előnyösebb a teljes külső határoló szerkezet korszerűsítés megvalósítása.

Alapul egy tipikus Kádár kockát vettünk, mivel a feltételeknek megfelelő pályázók nagy része ehhez hasonló otthonnal rendelkezik. A felújítások során pedig az aktuális jogszabályoknak megfelelő minimum követelményekkel számoltunk.

Lábazat: tömörített föld feltöltés, azon betonréteg, majd cementágyban metlaki burkolat – ez a padló rétegrend. Nincs semmilyen hőszigetelő réteggel ellátva.

Falazat: kis méretű tégla, 38-as vastagságú falazással épült, kétoldali vakolattal (belső oldali javított mészvakolat, külső oldali 2,5 cm vastag nemesvakolattal) rendelkezik.

Padlásfödém: hagyományos borított fafödém, azaz fa gerendák egymástól 80-100 cm távolságra vannak, alul-fölül deszkaborítás, felső oldalon agyagtapasztás.

Nyílászárók: egyszerű kapcsolt gerébtokos nyílászárók, kétrétegű sík üveggel.

Ajánlatkérés

Újdonságok első kézből

További cikkeink

Aktuális burkolattrendek

Aktuális burkolattrendek - cikk a Fehérvár Magazinból, rólunk!
Tovább a bejegyzéshez

Vizesedik a fal? Ezek az okok és a megoldások!

Mit tegyünk, ha vizesedik a fal? Egyáltalán, hogyan vehetjük észre időben, hogy problémák lehetnek a ház vízszigetelésével? Mi okozza a problémát – és főleg: hogyan gátolhatjuk meg a fal vizesedését? Ezekre a kérdésekre adunk válaszokat...
Tovább a bejegyzéshez

Falazóábécé, avagy hogyan rakjunk téglafalat

Oké, manapság kevesen rakják maguknak a ház falait, a kőművesek azért általában jobbak szoktak lenni a megrendelőknél. Ettől függetlenül annak is fontos tudnia, hogyan kell ezt csinálni...
Tovább a bejegyzéshez
További bejegyzéseink