Ytong vagy tégla?
Bemutatjuk a hagyományos tégla vetélytársát, az Ytong téglát, amit a Xella nevű német cég gyárt. Az üreges téglával ellentétben az Ytong téglánál egy teljesen homogén szerkezetű tégláról beszélünk, anyagát tekintve mész, víz és kvarchomok alkotja, a szerkezetében levő, pórusokba zárt levegő pedig biztosítja a hőszigetelést.
Az elemek többnyire 60 cm hosszúak és 20 cm magasak, a vastagságot választhatod szinte minden típusnál.
Az egyik legfontosabb adat, amit számításba kell vennünk, mielőtt választanánk, az a nyomószilárdság (N/mm2). Ördögi kör, hogy a tégla nagyobb teherbírásához több anyag kell, viszont minél nagyobb az anyag testsűrűsége, annál gyengébb a hőszigetelő képessége. Az Ytong tégla kifejezetten a hőszigetelésre lett kitalálva, így nyomószilárdsága nem nagy.
4 féle Ytong téglát különböztethetünk meg:
Hőszigetelő képességét a „hővezetési tényező” mutatja meg, amelynek jele a lambda (λ). Jelen esetben ez az érték minél alacsonyabb, a szigetelőképessége annál jobb. Meg szokták adni a lambdán kívül az „U” értéket is, ami szintén ezt mutatja, csak annyi különbséggel, hogy a falvastagsághoz viszonyít, tehát a lambdával szemben ez nem az anyag, hanem a falazat szigetelőképességét adja meg.
Az „U” érték normál értéke 0,2-0,15 W/m2K körül van (2021-től a jogszabály szerint 0,24 /m2K), ezt úgy kaphatjuk meg, hogy a lambda értékét a fal vastagságával elosztjuk. A 4 típusnál az „U” értéke a következőképpen alakul:
Az Ytong téglák egyik előnyét tehát a hőszigetelő képességük adja.
A hőszigetelés mellett több előnye is van, ha Ytong téglát használunk:
Jöhet a „de”, nézzük a hátrányokat:
Az Ytong típustól függően akár kétszer annyiba is kerülhet, mint a sima tégla. Több méretben kaphatóak, az árak pedig ezekkel arányosan változnak. Nagyságrendileg 1800-2700 Ft/db között vannak az árak.