Az elmúlt években sokunk kényszerült a négy fal közé, és egyre többen tekintünk erkélyünkre a lakás szerves részeként. Az eddig csupán tárolóként használt balkon észrevétlenül lényegült át egy tavasztól egészen késő őszig használható nyitott szobává. Különösen a szűkös lakótelepi panelek esetében nőtt hatalmasat az erkély jelentősége. Erkélyfelújítási projektünk sikere a gondos tervezésen múlik – ehhez nyújtunk most segítséget cikkünkkel.
Először is, gondoljuk át, mihez szeretnénk kezdeni az értékes plusz négyzetméterekkel!
Kezdésként írjuk össze, milyen napszakokban hányan és milyen célra szeretnénk használni a balkont!
Kezdjük az erkélyfelújítást egy állapotfelméréssel: nézzük meg, mennyire kell pl. felújítani a falat, a korlátokat, szükséges-e erkélyburkolás, esetleg villanyszerelés. A legfontosabb az erkély biztonsága, a tartószerkezet és a korlát állapotának felmérése. Ha itt valami hibádzik, akkor elsődlegesen ezek megoldásával kell foglalkozzunk.
Ha minden biztonságos, a tervezés további lépéseinél fontos, hogy vágyaink és elképzeléseink a rendelkezésünkre álló anyagi forrásainkkal is párhuzamban álljanak.
A falak felújítását például attól függően, hogy milyen állapotban van a falfelület, elképzelhető, hogy megúszhatjuk egy gyors lefestéssel is. Különösen a régebbi építésű panelek esetében könnyen lehet, hogy elengedhetetlen a fal javítása festés előtt – ne essünk kétségbe, némi családi segítséggel akár néhány óra alatt lejavíthatjuk a hibákat vakolással vagy kültéri glettel, és egy ütős árnyalatú falfestékkel máris megadhatjuk az izgalmas alaphangulatot!
Az erkély szerencsés esetben közelebb hozhatja lakásunkhoz a természetet, a madarakat, a fákat, és eszünk ágában sincs beépíteni vagy beüvegezni. A kevésbé szerencsés fekvésű balkonok azonban sokszor egy közértre, iskolaudvarra, gyárra néznek, nem beszélve a sűrűn beépített panellakótelepek erkélyeiről.
Ha teljes erkélybeépítés mellett döntöttünk, egészen biztos, hogy mélyebben bele kell nyúlnunk a pénztárcánkba. Ha komplett panelerkély-átalakítás a cél, felejtsük el a DIY megoldásokat, és mindenképpen bízzuk szakemberre a kivitelezést! Kérjünk több árajánlatot is!
Az erkélybeépítés eldöntése a legfontosabb első lépés, hiszen az, hogy zárt vagy nyitott térrel lesz dolgunk, meghatározza az összes többi felhasznált anyagot.
Ha se kutyánk, se macskánk, ezt a pontot át is ugorhatjuk. Ha viszont házikedvencünknek is szeretnénk örömet szerezni megújult erkélyünkkel, idejekorán tervezzünk az ő biztonságukkal is!
Kisebb kutyák, macskák esetében a korlátelemeknek sűrűnek kell lennie!
Akár egy frissítő nyári lime árnyalat, akár egy visszafogottabb tónusú, lágy barackszín mellett döntesz, az biztos, hogy a színes falakkal nem lőhetsz mellé!
Ha az erkély nyitott, kültéri falfestéket kell használnunk, mert csak a homlokzati festékek fognak megfelelő védelmet biztosítani az esővíz és más szennyeződések, valamint az UV-sugárzás ellen. Ha nem megfelelő festéket használunk, a festék idővel lepattogzik, ráadásul a rosszul megválasztott festék a lakáson belül is penészesedéshez vezethet hosszú távon. A kültéri diszperzit tetszés szerint színezhető ún. színezőfestékkel – fontos, hogy vásárláskor mindenképp tájékozódjunk a kültéri alkalmazás lehetőségéről.
Mediterrán stílusú burkolatok, meleg tónusú fa- vagy WPC burkolatok: próbálj ki bátran valami újat!
A fal színe mellett a másik legmeghatározóbb dolog az erkélyünkön a járófelület milyensége. Dönthetünk úgy, hogy nem szükséges új járólap lerakása, de ha pénztárcánk engedi, mindenképp nézzünk körül az áruházak kínálatában!
Nyitott erkélyek esetében fontos, hogy ha az előző burkolatot fel kell szednünk, gondoskodjunk a megfelelő vízszigetelésről és az aljzatban lévő nedvesség elpárolgásáról. Ne feledkezzünk meg a vízelvezetésről sem!
A kültéri járólapok és csempék lerakásához ugyan kell egy kis gyakorlat, de egyenletes felület esetén nem igényel különösebb szakértelmet az ún. klikkes burkolatok vagy akár egy zöld műpázsit lerakása. A WPC-ből, fából vagy más anyagból készített, különböző méretű járólapok könnyedén összepattinthatók, maximum a sarkoknál és a széleknél kell egy kézi fűrésszel méretre vágnunk az egyes elemeket. Ne feledkezzünk meg a szegélycsíkokról, sarokelemekről és, ha faburkolat mellett döntünk, a megfelelő felületkezelésről sem! (Persze ha nem egyenletes a felület, akkor sincs semmi gond, hiszen az aljzatkiegyenlítés könnyen megoldható házilag is.)
Tippünk: Ha nem akarsz burkolni, dobd fel a régi járólapot egy ízléses kültéri szőnyeggel! Ezek a pénztárcabarát szőnyegek nemcsak elképesztően stílusosak, de vízállóak, UV-állóak, és egyetlen mozdulattal eltávolíthatod róluk a szennyeződést egy nedves ruhával!
A bútorválasztás és a dekoráció előtt még mindig van egy nagyon fontos téma. Jobb, ha (le)számolunk a kíváncsi tekintetekkel, és gondoskodunk valamilyen belátásgátló elemről is az erkélyen. Ez lehet nádból, textilből, műanyagból, de akár egy rácsos növényfuttató is mutatós és hatékony lehet oldalirányból!
Tippünk: Nézz körül a kertészetek egynyári vagy évelő kúszónövény kínálatában, és lásd vendégül a tarka pillangókat is megújult teraszodon!
Az erkély felújításban a legjobb, hogy kipróbálhatjuk rejtett lakberendezési tehetségünket is. Az Instagramon és a Pinteresten elképesztő mennyiségű fotót és inspirációt találsz! Nyitott erkély esetében érdemes kültéri bútorban gondolkodni, és ne feledkezzünk meg a színes székpárnákról, tarka függönyökről, takarókról sem!
Tippünk: Ha kisebb panelerkélyed van, praktikusságból válassz összecsukható bútorokat!
Mécsesek, lámpások, napelemes vagy ledes fénygömbök, szélcsengő – ha eddig csak vágyakozva nézegetted őket a nagyáruházak polcain, most már bátran lecsaphatsz rájuk! Készíts ki egy aromalámpát pár csepp citrus illóolajjal az asztalra, így a szúnyogokat is távoltarthatod, és élvezd a hangulatos estét egy pohár frissítő nyári itallal!
Maradhatsz egy egyszerű balkonládánál muskátlival és begóniákkal, de helytől és adottságoktól függően pillanatok alatt valóságos növénydzsungelt varázsolhatsz erkélyedből!
Az egynyáriakon kívül nagyobb cserepekben akár évelőket, sőt zöldségféléket is nevelhetsz, ha van elég helyed. Imádni fogja a napsütéses erkélyt a mennyei illatú levendula, az árnyékosabb szegletekben pedig egy hatalmas levelű árnyékliliommal is megpróbálkozhatsz. Sőt, szobanövényeid többsége is jól érezheti magát az erkélyeden!